
Treść dyrektywy 2022/2380
Treść dyrektywy 2022/2380 dostępna jest pod adresem:
Cel dyrektywy 2022/2380
Poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego Uni Europejskiej poprzez wprowadzenie dodatkowych wymagań obejmujących produkty radiowe. Zgodnie z tymi wymaganiami, urządzenia radiowe będą lepiej współdziałały z ładowarkami dostępnymi na rynku. Producenci urządzeń radiowych zostali zobowiązani do stosowania uniwersalnych interfejsów i protokołów ładowania.
Jakie produkty obejmuje dyrektywa 2022/2380?
Doręczne telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki nagłowne lub zestawy słuchawkowe, doręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, czytniki książek elektronicznych, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne i laptopy.
Wymagania dyrektywy 2022/2380
– umożliwienie konsumentom nabycia produktu bez ładowarki w zestawie
– wprowadzenie piktogramu, mówiącego o tym, czy do urządzenia dołączona jest ładowarka, czy nie
„Piktogram drukuje się na opakowaniu lub umieszcza na opakowaniu jako naklejkę. Jeżeli urządzenie radiowe jest udostępniane konsumentom i innym użytkownikom końcowym, piktogram przedstawia się w sposób widoczny i czytelny, a w przypadku sprzedaży na odległość – w pobliżu wskazania ceny.”
– wprowadzenie etykiety z informacją o minimalnej i maksymalnej mocy wykorzystywanej do ładowania urządzenia radiowego, wzór etykiety wg Załącznika 1a Częśc 4.
„Etykietę drukuje się w instrukcji obsługi oraz na opakowaniu lub umieszcza na opakowaniu jako naklejkę. W razie braku opakowania naklejkę z etykietą umieszcza się na urządzeniu radiowym. Jeżeli urządzenie radiowe jest udostępniane konsumentom i innym użytkownikom końcowym, etykietę przedstawia się w sposób widoczny i czytelny, a w przypadku sprzedaży na odległość – w pobliżu wskazania ceny. W przypadku gdy wielkość lub rodzaj urządzenia radiowego to uniemożliwiają, etykieta może być wydrukowana jako oddzielny dokument dołączony do urządzenia radiowego.”
Zapewnienie, że produkty wymienione wyżej
” O ile mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego, muszą być:
- wyposażone w gniazdo USB typu C opisane w normie EN IEC 62680-1-3:2021 Interfejsy uniwersalnej magistrali szeregowej do transmisji danych oraz zasilania – Część 1-3: Elementy wspólne – Specyfikacja kabla i złącza USB Type-C®, a gniazdo to musi być zawsze dostępne i aktywne;
- ładowane za pomocą kabli zgodnych z normą EN IEC 62680-1-3:2021 Interfejsy uniwersalnej magistrali szeregowej do transmisji danych oraz zasilania – Część 1-3: Elementy wspólne – Specyfikacja kabla i złącza USB Type-C®.
O ile mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V, prądem o natężeniu wyższym niż 3 A lub mocą wyższą niż 15 W, muszą:
- umożliwiać zasilanie przez USB opisane w normie EN IEC 62680-12:2021 Interfejsy uniwersalnej magistrali szeregowej do transmisji danych oraz zasilania – Część 1-2: Elementy wspólne – Specyfikacja zasilania przez USB;
- zapewniać, aby dodatkowe protokoły w zakresie ładowania umożliwiały pełną funkcjonalność zasilania przez USB, o której mowa w punkcie poprzednim, niezależnie od używanego urządzenia ładującego.„
Kiedy dyrektywa 2022/2380 zacznie obowiązywać?
Nowe obowiązki wejdą w życie 28. grudnia 2024r. (wyjątkiem są laptopy – dla tej kategorii termin jest wydłużony do 28. grudnia 2026)